Home > Ocena I Wybór > Amerykański startup chce ładować urządzenia za pomocą fal radiowych

Amerykański startup chce ładować urządzenia za pomocą fal radiowych

by Olga Nosal

Amerykański startup Energous chce w przyszłości ładować urządzenia mobilne i punkty końcowe IoT bezprzewodowo za pomocą fal radiowych. Potrzebne do tego nadajniki można dyskretnie zintegrować z pomieszczeniem lub nawet z większymi urządzeniami.

Amerykański startup Energous twierdzi, że opracował technologię, która bezprzewodowo ładuje urządzenia na odległość do pięciu metrów za pomocą fal radiowych. Do tej pory ładowanie bezprzewodowe nadal wymagało przynajmniej fizycznego połączenia z podkładką indukcyjną. Powinno to stać się przestarzałe dzięki nowo opracowanej metodzie.

Nadajnik dalekiego pola powinien być w stanie ładować urządzenia w promieniu do pięciu metrów. (Źródło: Energous) Aby przesyłać energię drogą radiową metodą tzw. „Wattup”, niezbędny jest specjalny nadajnik. Można go dowolnie ustawić w pomieszczeniu lub nawet zintegrować z głośnikami i innymi urządzeniami.

Urządzenia łączą się z nadajnikiem przez Bluetooth. Za pomocą oprogramowania użytkownik może teraz określić, które urządzenia mają być ładowane. Jeżeli żadne urządzenie nie jest zasilane, nadajnik nie przesyła żadnych fal radiowych.

Zasadniczo firma rozróżnia trzy technologie transmisji, z podziałem na odległość między nadajnikiem a ładowanym urządzeniem. Tak zwany nadajnik dalekiego pola Wattup tworzy największą odległość. Pozwala to na ładowanie urządzeń w promieniu do pięciu metrów. Możliwe jest również utworzenie sieci mesh z kilkoma nadajnikami do ładowania.

Z kolei "Mid Field Wattup Transmitter" pozwala na odległość do jednego metra. Nadaje się to na przykład do akcesoriów komputerowych, takich jak bezprzewodowe klawiatury i myszy ze zintegrowaną baterią. Trzecia metoda nazywa się Energicznym „bliskim polem”. Jest to najmniejszy i najtańszy nadajnik z serii. Musi być umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia, ale można go na przykład zintegrować bezpośrednio z laptopem, tabletem, a nawet konsolą do gier.

Podczas procesu ładowania nadajnik wysyła fale radiowe o częstotliwości od 5,850 GHz do 5,875 GHz. Konwencjonalna częstotliwość WLAN jest zwykle niższa niż 5,850 GHz i dlatego nie jest zakłócana przez fale radiowe. Zostało to potwierdzone przez Federalną Komisję Komunikacji (FCC) w USA za pomocą certyfikatu

Technologia Wattup jest szczególnie odpowiednia do ładowania mniejszych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, urządzenia do noszenia, lampy LED i małe urządzenia IoT.

Producent nie podał jeszcze szczegółowo, jak ma działać technologia ładowania bezprzewodowego i jak wysoka będzie wydajność transmisji. Na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas start-up chce przekazać dalsze informacje w ramach dużej prezentacji.

Leave a Comment